BMX Race ako olympijská disciplína

Prečo spomíname bikros ?

Pumptracková dráha môže obsahovať podobné technické prvky ako je dráha pre BMX bikros. Techniku a základy jazdy je možné začať trénovať aj na pumptrackovej dráhe. Z takejto pumptrackovej dráhy sa potom vie jazdec veľmi ľahko adaptovať na tento olympijský šport. Zásadný rozdiel pumptrackovej a bikrosovej dráhy je, že na bikrosovej dráhe jazdia niekedy naraz až 8 jazdci naproti tomu pri pumptrackovej dráhe sú to maximálne dvaja, keď sa jedná o dual pumptrack. Zvyčajte však na pumptracku jazdec jadzí sám na čas. 

Kde vznikol ?

Bikros vznikol koncom 60. rokov minulého storočia v Kalifornii a USA je tým pádom kolískou tohto športu. Ohromnou vlnu popularizácie priniesol bikrosu film E.T. mimozemšťan, kde sa detskí herci preháňali práve na bikrosových bicykloch. Najskôr sa jazdilo na motokrosových tratiach, potom sa začali stavať špeciálne pre bikrosové bicykle.

Čo je BMX Race – bikros ?

BMX Bikros je individuálny šport, pri ktorom súťaží skupina jazdcov medzi sebou na špeciálne upravených tratiach približne 400 metrov dlhých s radom skokov. Celá trať je väčšinou postavená na pomerne malej ploche a medzi štartom a cieľom je len malý výškový rozdiel. Rozhodujúca je tu rýchlosť, výbušnosť, ale tiež cit pre bicykel pri dlhých letoch na veľkých skokoch. Tiež drzosť, priebojnosť a rýchlosť rozhodovania v bojoch po štarte a v zákrutách. Je to šport, ktorý v deťoch rozvíja mimo telesnej zdatnosti aj ich individualitu, dynamiku, priebojnosť, rýchlosť myslenia, rozhodovania a reakcií. Venujú sa mu deti od 5-ich rokov až po 50 ročných seniorov.

Obrázok7
Obrázok2
Obrázok3
Obrázok4
Obrázok5
Obrázok6